Programme
Asien-Afrika-Institut, Edmund-Siemers-Allee 1, 20146 Hamburg
Room 121 and 122
Link to the Virtual Classroom for Registered Students
4.9. | |
Day 1 | Monday |
13:30-14:00 | Welcome and Registration |
14:00-14:30 | Projects in Manuscript Studies of the Academy of Sciences in Hamburg (Gabriele Clemens ) |
14:30-15:00 | Beta maṣāḥǝft: Manuscripts of Ethiopia and Eritrea (Alessandro Bausi) |
15:00-15:15 | Break |
15:15-15:45 | Etymologika: Ordnung und Interpretation des Wissens in griechisch-byzantinischen Lexika (Christian Brockmann) |
15:45-16:15 | Discussion |
5.9. | |
Day 2 | Tuesday |
Backgrounds | |
9:30-10:00 | Getting to know each other (short intros) |
10:00-10:30 | Ethiopian and Eritrean studies: history / periodization (Solomon Gebreyes Beyene) |
10:30-11:00 | Ethiopian and Eritrean studies: discipline, state of the art (Alessandro Bausi) |
11:00-11:15 | Break |
11:15-11:45 | Gəʿəz manuscripts in Ethiopia: sites and preservation (Mersha Alehegne Mengistie) |
11:45-12:15 | Gəʿəz manuscripts outside Ethiopia: an overview of archives and libraries (Giulia Casella) |
12:15-14:00 | Lunch |
14:00-14:30 | Byzantine Greek manuscripts and philology (Alessandro Musino) |
14:30-15:00 | Questions and answers |
15:00-15:15 | Break |
15:15-15:45 | Traditional scholarship and Ethiopic manuscripts (Mersha Alehegne Mengistie) |
15:45-16:15 |
Case studies: A Scribe and His Practice of Manuscript Production in 21st-century, Gondar area, Ethiopia (Addisie Yalew) Teaching with Ethiopic Manuscripts: Best Practices for Digital Pedagogies and Collaboration (Gay Byron) |
6.9. | |
Day 3 | Wednesday |
Codicology and palaeography | |
9:30-10:00 | Codicology: key aspects (as applies to Gəʿəz manuscripts) (Sean Winslow) |
10:00-10:30 | Codicology: exercise session (Sean Winslow) |
10:30-11:00 | Questions and answers |
11:00-11:15 | Break |
11:15-11:45 | Palaeography: Typology and chronology of Gəʿəz scripts (Denis Nosnitsin) |
11:45-12:15 | Palaeography: exercise session (Denis Nosnitsin) |
12:15-14:00 | Lunch |
14:00-14:30 | Questions and answers |
14:30-15:00 |
Case studies: History and Practice of Local Manuscript Cataloging in Ethiopia (Dirbwork Bitsu Kassa) A fragment of the Tārika Walda ʾAmid in Commentary on the Hebrews by John Chrysostom (Carsten Hoffmann) |
15:00-15:15 | Break |
15:15-15:45 |
Case studies: The Gǝʿǝz Version of the Passio of St Cyricus (Gadla Qirqos): A Critical Edition, Translation, and Commentary (Vitagrazia Pisani) The Chronicle of King Śarḍa Dǝngǝl (r.1563‒1597): A Critical Edition with annotated English Translation (Some notes on Textual tradition and Stemma codicum) (Solomon Gebreyes Beyene) |
17:00-18:00
Evening lecture:
Ethiopian manuscript binding decoration, with an introduction into new annotation tools
(Sean Winslow, Graz)
Venue: ESA 1 West 221
7.9. | |
Day 4 | Thursday |
Introduction to digital approaches | |
9:30-10:00 | Research environment: Beta maṣāḥǝft: Main content (Carsten Hoffmann) |
10:00-10:30 | Research environment: Beta maṣāḥǝft: Search (Eugenia Sokolinski) |
10:30-11:00 | Questions and answers |
11:00-11:15 | Break |
11:15-11:45 | Research environment: Etymologika (Stefano Valente) |
11:45-12:15 | Questions and answers |
12:15-14:00 | Lunch |
14:00-14:30 | Digital tools in manuscript studies: used by Beta maṣāḥǝft (Oxygen XML editor, GitHub, Zotero, Transkribus, IIIF Mirador viewer) (Eugenia Sokolinski) |
14:30-15:00 | Digital tools in manuscript studies: used by Etymologika (Alpheios, Grid, OpenSeaDragon Viewer) (Daniel Deckers) |
15:00-15:15 | Break |
15:15-15:45 | Questions and answers (Oxygen setup) |
17:00-18:00
Evening lecture:
The Ethiopic Reception of Syriac Literature
(Aaron Butts, Hamburg)
Venue: ESA 1 West 221
8.9. | |
Day 5 | Friday |
Ethiopian and Eritrean manuscripts beyond Gəʿəz. Philology 1. | |
9:30-10:15 | Ethiopian and Eritrean manuscripts beyond Gəʿəz (1): Amharic (Magdalena Krzyzanowska) |
10:15-11:00 | Ethiopian and Eritrean manuscripts beyond Gəʿəz (2): Islamic (Alessandro Gori) |
11:00-11:15 | Break |
11:15-11:45 | Art history (Jacopo Gnisci, pre-recorded) |
11:45-12:15 | Manuscript illumination (Jacopo Gnisci, pre-recorded) |
12:15-14:00 | Lunch |
14:00-14:30 14:30-15:00 |
Approaches to text studies. Text criticism (as applies to Gəʿəz manuscripts) (Dorothea Reule) Philology excercise session (Dorothea Reule) |
15:00-15:15 | Break |
15:15-15:45 | Questions and answers |
15:45-16:15 |
Case studies: The Depiction of Devil through Coptic Manuscripts from 9th to 13th Century AD (Nora Hussien) Lexicographical study of the penalty of loss of liberty in the kingdom of Ethiopia (sixteenth and first half of the eighteenth century) (Charles Robert Dieme) |
Day 6: Saturday 9.9. Our tip: exhibition at the State and University Library Hamburgs Schriftschätze: Neue Fragen an alte Manuskripte
Day 7: Sunday 10.9.
11.9. | |
Day 8 | Monday |
Preservation. Philology 2 | |
9:30-10:00 | Manuscript preservation: decay and prevention (Eliana Dal Sasso) |
10:00-10:30 | Manuscript restoration (Eliana Dal Sasso) |
10:30-11:00 | Questions and answers |
11:00-11:15 | Break |
11:15-11:45 | Textual Criticism and Early Medieval formulae (Latin) (Christoph Walther) |
11:45-12:15 | Questions and answers |
12:15-14:00 | Lunch |
14:00-14:30 | Text criticism as applies to special genres: lexica (Greek) (Eva Wöckener-Gade) |
14:30-15:00 | Questions and answers |
15:00-15:15 | Break |
15:15-15:30 |
Case study: The Association of illuminations and texts: A focus on First Gondarine style ʾAkkonu Bǝʾsi series manuscripts (Guesh Solomon Teklu) |
17:00-18:00
Projects in manuscript studies
Documenting an Ancient Education System in Africa: ʾAbǝnnat Tǝmhǝrt in Ethiopia (Mersha Alehegne, Tsehay Ademe, Addisie Yalew)
Sustainable Lalibela (Nafisa Valieva)
ITIESE: Demarginalizing Medieval Africa: Images, Texts, and Identity in Early Solomonic Ethiopia (1270-1527) (Jonas Karlsson)
Formulae - Litterae - Chartae (Philippe Depreux)
project presentations and discussion
Venue: ESA H
12.9. | |
Day 9 | Tuesday |
Stratigraphy, cataloguing | |
9:30-10:00 | Toward a Clavis of Gəʿəz Texts (Aaron Butts) |
10:00-10:30 | Gəʿəz manuscripts: respecting stratigraphy (Nafisa Valieva) |
10:30-11:00 | Questions and answers |
11:00-11:15 | Break |
11:15-12:00 | Gəʿəz manuscripts: history of cataloguing (Denis Nosnitsin) |
12:00-12:15 | Questions and answers |
12:15-14:00 | Lunch |
14:00-14:30 | Gəʿəz manuscripts: theory of cataloguing (Jonas Karlsson) |
14:30-15:00 | Cataloguing: questions and answers |
15:00-15:15 | Break |
15:15-15:45 15:45-16:00 |
Ethiopian and Eritrean manuscripts beyond Gəʿəz (3): Beta Esrael (Sophia Dege-Müller) Case study Malkǝʾa Gubāʾe Manuscripts and the Development of Malkǝʾ Anthologies (Augustine Dickinson) |
Optional:
18:00
'The Feverish Library' by Axel Malik
guided tour and reception, to attend please write to pr@sub.uni-hamburg.de(pr"AT"sub.uni-hamburg.de.).
Staats- und Universitätsbibliothek Hamburg, Von-Melle-Park 3, 20146 Hamburg
13.9. | |
Day 10 | Wednesday |
Digitization, cataloguing | |
9:00-10:00 | Excursion to the laboratory of the Centre for the Study of Manuscript Cultures (group 1) |
10:00-11:00 | Excursion to the laboratory of the Centre for the Study of Manuscript Cultures (group 2) |
11:00-11:15 | Break |
11:15-12:15 | Cataloguing practice 1 |
12:15-14:00 | Lunch |
14:00-15:00 | Cataloguing practice 2 |
15:00-15:15 | Break |
15:15-16:15 | Cataloguing practice 3 |
14.9. | |
Day 11 | Thursday |
Digitization | |
9:30-10:30 | Manuscript digitization: theory and field research (Sophia Dege-Müller) |
10:30-11:00 | Questions and answers |
11:00-11:15 | Break |
11:15-12:15 | Digitization practice 1 (Exercise organized by Sophia Dege-Müller, Dorothea Reule) |
12:15-14:00 | Lunch |
14:00-15:00 | Digitization practice 2 |
15:00-15:15 | Break |
15:15-16:15 | Digitization practice 3 |
15.9. | |
Day 12 | Friday |
DH Workshop, focus on XML | |
9:30-10:00 | Digital workshop: tools for manuscript studies. 1: XML: Introduction to the XML (Eugenia Sokolinski) |
10:00-10:30 | Digital workshop: tools for manuscript studies. 2: XML: TEI standards and cataloguing schema (Dorothea Reule) |
10:30-11:00 | Digital workshop: tools for manuscript studies. 3: Digital text editing (Matthew Munson ) |
11:00-11:15 | Break |
11:15-11:45 | Digital workshop: 4. Manuscript description (Eugenia Sokolinski) |
11:45-12:30 | Digital workshop: 5a. Manuscript collation and text annotation: intro (Matthew Munson, Daniel Deckers) |
12:30-14:00 | Lunch |
14:00-15:00 | Digital workshop: 5b. Manuscript collation and text annotation: hands on (Matthew Munson, Daniel Deckers) |
Questions and answers; distribution of attendance certificates | |
15:00-15:15 | CLOSING and coffee break |
Public lectures and Round tables
On the margins of the Summer School, a series of evening lectures will be open (as hybrid events) to a wider public, all starting at 17:00, please note down the venue (ESA W 221 on 6.9. and 7.9.):
- 6.9. Ethiopian manuscript binding decoration, with an introduction into new annotation tools (Sean Winslow, Graz)
- 7.9. The Ethiopic Reception of Syriac Literature (Aaron Butts, Hamburg)
- 11.9. Round table with presentations of projects in manuscript studies
- Documenting an Ancient Education System in Africa: ʾAbǝnnat Tǝmhǝrt in Ethiopia (Mersha Alehegne, Tsehay Ademe, Addisie Yalew)
- Sustainable Lalibela (Nafisa Valieva)
- ITIESE: Demarginalizing Medieval Africa: Images, Texts, and Identity in Early Solomonic Ethiopia (1270-1527) (Jonas Karlsson)
- Formulae - Litterae - Chartae (Philippe Depreux)
- 12.9. Exhibition opening The Feverish Library